Lot n° 350

(Emblemata) - CATS, Jacob.- Spiegel van den ouden en nieuwen tyd, bestaende uyt spreeck-woorden [...] verlustiget door menighte van sinne-beelden [...]. Amsterdam, Erve de Wed. de Groot, 1722. In-8° : [16 incl. frontispice]-320 pp. (enkele bladen...

Estimation : 150 / 200
vergeeld, vlekjes passim, enkele marginale inscheuringen, wormgaatje pp. 89-128, lichte watervlek in middenmarge pp. 64-85, pp.228-239 en rechtermarge vanaf p. 245). Eigentijdse Hollandse spitselband : perkament, gladde rug (licht vervuild, slijtage aan plathoeken en -randen, onderste kapitaal licht beschadigd, hs herkomst op achterste schutblad).
Gecorrigeerde druk (1ste uitg. : 1632) van het populaire spreekwoordenboek van de invloedrijke dichter Cats (1577-1660). Het eerste deel bevat spreekwoorden over o.a. opvoeding, reizen, vrijerij en een kort essay over "allerley minne-plichten". Het tweede deel behandelt de grondregels voor gehuwden (voor bv. sparen en gasten ontvangen). Het derde deel omvat spreekwoorden m.b.t. staatszaken, religie, ouderdom en ziekte alsook "bedenckelijcke spreucken". Het werk wordt ingeleid door een frontispice met een allegorische afbeelding van de vijf deugden en is geïllustreerd met 78 emblematische koperfiguren naar A. van de Venne, telkens vergezeld door pittige verzen en citaten van andere auteurs. # NNBW VI-279/286; # Visser, EBL, 132 (1722, bij de erfgenamen van de Groot en van Dam); # Landwehr, LC, 167 (idem). T Réédition corrigée des proverbes du poète Cats (pet. défauts), illustrée d'1 frontispice et de 78 sujets emblématiques. Plein vélin de l'ép. (défratchi).