Lot n° 348

(Emblemata) - ABRAHAM à St. CLARA.- Narrinnen-spiegel, vertoonende natuurelyk en figuurelyk den aardt, levenswyze, en gebreeken der gebrekkige vroutjes enz. [...]. Amsterdam, Janssoons van Waesberge, 1718 [- 1723]. 2 vol. in-8° :...

Estimation : 200 / 250
front.-[6]-335-[9], front.-[14]-364-[10] pp. (sporadische vlekjes en enkele lichte watervlekken, censurering in potlood op enkele figuren, frtsp. vol. 1 gekleefd op schutblad, hs aantekening op titel vol. 1, herkomststempels op titels, p. 1 vol. 1 en 2, p. 147 vol. 1 en p. 163 vol. 2). Eigentijdse banden : leder, goudgestempelde ruggen met ribben, roodgesprenkelde sneden (geschaafde platten en rug, slijtage aan de plathoeken en -randen, scharnier vol. 2 licht beschadigd, knipsel en hs aantekeningen op schutbladen).
De "vrouwelijke tegenhanger" van het moraliserend werk "De gekheydt der wereldt" waarin de Duits-Oostenrijkse augustijner prediker (1644-1709) op satirische wijze 50 menselijke gedragingen en zwakheden aan de kaak stelt (1ste uitg. : 1718 ?). Op dezelfde wijze worden in dit werk 50 typische ondeugden van vrouwen belicht ("de toverzieke narrin", "de lekkerbekkige narrin", "de dronke narrin" ...), geïllustreerd met 2 frontispices en 50 koperprenten, telkens vergezeld door een drievoudig distichon en een uitgebreide toelichting. # niet in Landwehr LC, Praz, Visser, EBL. ^ Pendant féminin du "De gekheydt der wereldt", illustré de 2 frontispices et de 50 in texto (qqs pet. défauts). Plein veau de l'ép. (lég. frotté).