Lot n° 284

(Musique & Religion) - Souter Liedekens ghemaect ter eeren Gods, op alle die Psalmen va[n] David [...]. Antwerpen, Simon Cock, 1540. In-8° : [176 (op 184)] ff. (katern 'L'ontbreekt, licht gebruind, titel en laatste blad met gerafelde randen, vlekjes...

Estimation : 2.000 / 2.500
in katern Z, een brandvlekje met minuscuul tekstverlies, 2 afgescheurde hoekjes, laatste blad gelost en met weggeknipt venster van c. 1,3 x 4 cm). 17de eeuwse band : leder, goudgestempelde rug met ribben, vergulde sneden (slijtage aan plathoeken, licht gewreven rug, onderste kapitaal ontbreekt).
Eerste Cock-uitgave van dit psalterium, in de volksmond "souterliedekens" genoemd met 165 psalmberijmingen waarvan 154 met eenstemmige muzieknotatie. Typografie in zwart en rood, titelblad versierd met een houtsnede met voorstelling van koning David met zijn lier. Het voorwerk bevat een alfabetisch register van de liederen. Huybens onderscheidt 9 varianten in de titels van deze Cock-uitgave uit 1540; in 1559 liet Cock een nieuwe uitgave verschijnen, op kleiner formaat en met een andere titel. # G. Huybens. Thesaurus Canticorum Flandrensium. Het gedrukte Nederlandse liedboek in Vlaanderen (1508-1800). Leuven, Peeters, 2004, nr 133a8; # Nijhoff Kronenberg 1922; # Machiels S-442; # niet in Adams, noch in BB. ▲ Herkomst : W. van Zuylen van Nyevelt (moderne hs aantekening op schutblad). ^ Première édition publiée par Cock de ce psautier populaire flamand avec partitions musicales. Typographie en rouge et en noir (cahier L manque, bruni, pet. défauts au cahier Z, découpe au dernier f.). Plein veau du 17e s. (faibles us.).