Lot n° 216

(Chimie & Alchimie) - DIGBY, Kenelm.- Theatrum Sympateticum, ofte wonder toneel der natuirs verborgentheden. Behelsende een uitstekende oratie, over het gebruik des Poeders de Sympathie, daar in de waarheid zijner werkinge werd ontdekt. Benevens twee...

Estimation : 200 / 250
waardige vervolgen, van veele zeldsame antipathien en sympathien, als mede, hoe dat de dieren, planten, metalen &c. zonder zaad of voort-teelinge konnen voort komen, en waar uit de sympathien oorspronkelijk zijn, met meer andere geheimenissen der natuurkunde, door N. Papinius en A. Kircherus. Amsterdam, Jan ten Hoorn; Leeuwarden, Pieter Ruirds, 1709. 2 delen in 1 vol. in-8° : [8, gegrav. titel incl.]-320; 196-[20] pp. (gegrav. titel slordig ingekleurd, herkomststempel op verso idem, licht gebruind, bleke vlekken passim). Eigentijdse Hollandse spitselband : perkament, titel in pen op gladde rug (zeer licht vervuild, plathoeken versleten, onderste scharnier gedeeltelijk gesplit, catalografische notitie, hs aantekening en herkomststempel op schutbladen).
Derde, vermeerderde en verbeterde uitgave van de vertaling (1ste Nedl. uitg. : 1681; 1ste Latijnse uitg. : Nuremberg, 1660) van dit vulgariserend werk betreffende geneeskrachtige planten, kruiden en mineralen en bereidingswijzen van uiteenlopende (genees-)middelen. Naar het werk van de Engelse diplomaat Kenelm Digby (16031665), beoefenaar van de empirische natuurkunde met een bijzonder belangstelling voor het occulte. Beschrijft o.m. het gebruik van het "sympathie-poeder" of vitriool ter heling van wonden, het gebruik van de wichelroede, geeft recepten voor balsems, lotions en poeders om de vrouwelijke schoonheid te ondersteunen,en besteedt aandacht aan magnetische fenomenen waarvoor de auteur zich baseert op de geschriften van Kircher, Papinus enz. # Niet in Duveen, noch in Ferguson. T Traduction de ce manuel populaire de remèdes de santé et de beauté par le diplomate et aventurier anglais Digby, philosophe empirique ayant un intérêt particulier pour l'occulte. Plein vélin de l'ép. (titre gravé colorié d'une manière rudimentaire, défratchi, us.).