Lot n° 214

(Botanique) - STERBEECK, Franciscus van.- Theatrum fungorum oft het tooneel der campernoelien [...]. Antwerpen, Joseph Jacobs, 1675. In-4° : [38]-396-[20] pp.; 33 (op 38) platen (gegrav. titel, portret en pl. 20, 35, 36 ontbreken, vlekjes passim, hs...

Estimation : 500 / 600
herkomst op titel, enkele papiermanco's, rechterbovenhoek pl. 27 afgescheurd met minimaal verlies). Eigentijdse band : leder, goudgestempelde rug met ribben en titelschild, roodgesprenkelde sneden (licht geschaafde platten, slijtage aan plathoeken, gewreven rug, ex-libris stempel op schutblad).
Eerste uitgave van dit omstandig en belangrijk vulgariserend werk door de botanicus Franciscus van Sterbeeck (Antwerpen 1631-1693) die in nauw contact stond met collegae als Jan van Buyten, Jan Commelin, Abraham Munting e.a. Bevat gedetailleerde beschrijvingen van eetbare paddestoelen (met hun bereidingswijzen), van giftige paddestoelen, aardknollen en kruiden, telkens met hun eigenschappen, gebruik en tegengif. Geïllustreerd met afbeeldingen van honderden zwammen op 33 al dan niet uitslaande platen waarvan de eerste gesigneerd Peter van Sickeleers. De oorspronkelijke aquarellen bevinden zich in de Universiteitsbibliotheek te Leiden. Behalve 3 platen ontbreken de gegraveerde titel en het portret van dokter van Buyten aan wie het werk is opgedragen. # Nissen 1892; # Pritzel 8947; # De botanica in de Zuidelijke Nederlanden [Tentoonstellingscat.]. Antw., Museum Plantin-Moretus, 1993, p. 119; # Biogr. nat. XXIII-785/795. ^ First edition of this important and detailed work on mushrooms by the eminent botanist van Sterbeeck. Illustrated with 33 (of 38) engravings. Contemporary calf (engraved title, portrait and 3 plates missing, traces of use).