Lot n° 142

(Pays-Bas) - [SALMON, Thomas].- Hedendaagsche historie, of tegenwoordige staat van alle volkeren [...]. Xde deel. Behelzende eene beschrijving van den tegenwoordigen staat der Oostenryksche, Fransche en Pruissische Nederlanden [...]. Amsterdam, Isaak...

Estimation : 250 / 300
Tirion, 1738. 6 stukken met doorlopende paginering in 1 vol. in-8° : gegrav. titel-[14]-562-[12] pp.; 15 (van 16) platen (plattegrond van Doornik ontbreekt, sporadische vlekjes, enkele vouwen en kleine scheurtjes in de kaarten). Eigentijdse band : leder, gemarmerde platten met verguld bloemenfileet, goudgestempelde rug met ribben en rood titelschild (slijtage aan plathoeken en -randen, scharnieren licht beschadigd, bovenste kapitaal ontbreekt, titelschild met verkeerde vermelding 'I. Deel').
Eerste uitgave van de vertaling van het 10de deel uit Salmons (1679-1767) uitgebreide reeks historisch-topografische landbeschrijvingen getiteld "Modern history or present state of all Nations" verschenen in Londen vanaf 1725. Rijkelijk geïllustreerd met een gegraveerde titel en een portret in medaillon van Maria-Elisabeth, gouvernante der Oostenrijkse Nederlanden (beiden door J.C. Philips), 4 uitvouwbare kaarten, 7 (van 8) uitvouwbare stadsplattegronden (Brussel, Antwerpen, Brugge, Gent, Oostende, Ieper en Rijsel) en 3 panoramische zichten (Charleroi, Gelderen en Scherpenheuvel). Behandelt onder meer de topografie van de Nederlanden, het beleid en economische onderwerpen (o.a. de op- en ondergang van de Oostendse Maatschappij en de handel in Oost-Indië). De zes stukken hebben ieder een typografische titel; de drie eerste stukken dateren van 1737. # Tiele 1033. ^ Édition originale de la traduction de ce tome consacré aux Pays-Bas faisant partie de la grande collection d'ouvrages historico-topographiques de Salmon. Illustré d'un titre gravé, du portrait en médaillon de Marie-Élisabeth, 4 cartes géographiques, 7 (sur 8) plans de villes et 3 vues panoramiques. Plein veau de l'ép. (plan de Tournai manquant, pet. défauts).