Lot n° 119

Estimation : 200 - 300 EUR
Adjudication : 320 €
NIGRISOLI (Francesco Maria). Febris China Chinæ expugnata, seu Illustr. aliquot virorum opuscula, quæ veram tradunt methodum, febres China Chinæ curandi. Collegit, argumenta, notas, observationes addidit Franciscus Maria Nigrisolus, medicus Ferrariensis. Editio altera, ab auctore recognita, emendata, plurimisq. observationibus aucta. Ferrariae, apud Lilium, 1700. In-4, [12] f., 329 p., [1] f. (privil.), fr., pl., veau brun époque, dos à 5 nerfs, titre, fleurons et roulettes dorés, plats ornés de 2 cadres de 3 filets, les espaces décorés d’un jeu de fers, le tout à froid, dos remonté, coins restaurés, gardes renouvelées (qq. lég. mouill. margin.). Edition collective de 4 opuscules de médecine : p. [1]. Blegny, Nicolas de. Remedium anglicum pro curatione febrium ex mandato regiæ christianissimæ majestatis publici juris factum a Nicolao de Blegny. - p. [77]. Monginot, François de. De febrium curatione per usum quinquinæ auctore Domino Monginot, medico Parisiensi, traduction de : De la guérison des fièvres par le quinquina. - p. [131]. Restaurand, Raymond. Hippocrates de usu Chinæ Chinæ ad febrium curationem Raymundo Restaurando auctore. - p. [209]. Spon, Jacob. Observationes de febribus, et febrifugis habitæ. Illustré d’un portrait de l’auteur, d’un frontispice par J.M. Francia d’après J. Parolinus, et de 2 planches de botanique sur le quinquina, le tout gravé sur cuivre. Qq. soulignements et annot. anciens margin. soignés sur la première partie. Provenance : J. G. Mazziotti (ex-libris armorié gravé et discret cachet à sec au titre).