Lot n° 92

VIVA (Domenico).- Opuscula Theologico-Moralia ad usum Tyronum elucubrata, et in Quotidianis Praelectionibus a P. Dominico Viva Societatis Jesu Sacrae Theologiae Professore suis Auditoribus Tradita in Palaestra Collegii Neapolitani eiusdem...

Estimation : 50 / 100
Adjudication : 120 €
Societatis, Cupientibus, atque instantibus Theologiae Candidatis in Lucem Publicam Edita, Atque ab Auctore Dicata Eminentissimo, ac Reverendissimo Principi Francisco Sabinensi Episcopo S. R. E. Cardinali Pignatello Archiepiscopo Neapolitano.
Pavavii [Padoue], Ex Typographia Seminarii, Apud Joannem Manfrè, 1721,
2 vol. 4° reliés en un ; le 1er vol comprend 4 opuscules avec chaque fois une page de titre :
1. De principiis moralitatis ([20]-107-[8]-1 blanche p.).
2. De conscientia dubia, et scrupulosa ([8]-121-[9] p.).
3. De beneficiis ecclesiasticis ubi de Simonia ([8]-49-[10]-1 blanche).
4. De usuris ([8]-101-[7] p. + Syllabus titulorum, et paragraphorum des 4 parties ([43]-1 blanche) ;
le 2e vol. porte le titre : Quenellianae theses a SS. D.N. Papa Clemente XI confixae. Editio quarta.
Tomus secundus Trutinae theologicae. Beneventi, E Typographia archiepiscopali, 1721 [40]-513-[10]-1 blanche p., reliure en pleine peau de truie estampée à froid sur ais de bois (sans les fermoirs, cachets).
Bel ex. dans une belle reliure d'époque. Domenico Viva (1648-1726) est un jésuite italien théologien.
Sans être un théologien de génie, il a fourni à l'enseignement scolaire de son époque une contribution qui n'est pas méprisable ; il est aussi un bon reflet de ce qu'était dans l'Italie du 18e s. l'enseignement de la théologie.