Lot n° 195

HENRI III. 2 L.S. (la seconde avec compliment autographe), mai-septembre 1572, à Corberan de Cardillac, sieur de Sarlabos, chevalier de l’« ordre du Roy monseigneur et frere », capitaine et gouverneur du Havre de Grâce ; demi-page et ¾ page...

Estimation : 600 / 800
Adjudication : 1 000 €
grand in-fol., adresses (mouillure et petit manques à la 2e sans perte de texte).
Lettres du duc d’Anjou, lieutenant général du royaume. Montpipeau 26 mai. Le Roi fait entendre si clairement son intention, qu’il n’en dit pas davantage, mais « pour le regard du licenciement de la compaignye du Cappitaine Cazault », suivant l’état arrêté au Conseil du Roi, il n’y a « aucun moyen daugmenter la garnison de vostre place laquelle ne laissera pas de demourer en telle seuretté quelle estoit auparavant ledit licenciement »... Paris 23 septembre. Le Roi « estant adverty de toutes parts que ses subjects de la nouvelle oppinion ne demandent qu’a vivre soubz son obeissance, et se conformer entierement a son intention, d’ailleurs estant en bonne paix avec la Royne d’Angleterre, nous ne voyons quil vous soict besoing de plus grandes forces que celles que vous avez. Mais fault que vous desarmiez ceulx de lad. nouvelle oppinion qui sont en vostre place, et mettiez leurs armes en lhostel d’icelle, faisant au demourant fere bon guet par les cent homme que vous avez, qui suffiront avec vostre bonne dilligence a garder qu’il ne se face surprinse, et advienne inconveniant de vostre dite place »... Il signe : « Vre bon amy Henry ».