Lot n° 214

(Généralités, Cabinet de curiosité) - RUMPHIUS, Georgius Everhardus.- D' Amboinsche Rariteitkamer, behelzende eene beschryvinge van allerhande zoo weeke als harde schaalvisschen [...], als mede allerhande hoorntjes en schulpen, die men in...

Estimation : 1.000 / 1.200
Adjudication : 1.900 €
d'Amboinsche Zee vindt [...]. T' Amsterdam, François Halma, 1705. In-f° : [34 incl. gegrav. titel]-340-[43] pp.; 61 pl. (sporadische roestvlekjes, enkele bladen van het register lichtgebruind). Eigentijdse band : bruin leder, goudgestempelde rug met ribben en rood titelschild, roodgesprenkelde sneden (gewreven, achterste plathoeken doorgesleten, lichte slijtage aan kapitalen).
Eerste uitgave van deze catalogus van een verzameling exotische schaal- en schelpdieren uit de Amboonse Zee in de Indonesische archipel. Samengesteld en beschreven door Georg Eberhard Rumpf (1627/28-1702), Duits geneesheer en natuurkundige in dienst van de V.O.C. en consul van Ambon, destijds de Nederlandse hoofdfactorij in Oost-Indië. Bevat een gegraveerde titel met de voorstelling van een rariteitenkamer, het portret van de bejaarde en blinde auteur en 60 kopergravures door J. de Later en J. Lamsvelt. Verder is het werk verlucht met 8 grote vignetten (6 op koper, 2 in hout) : 1 op de typografische titel, 3 hoofd- en 4 slotvignetten. Een Latijnse vertaling verscheen in 1711, een Duitse in 1766, een 2de Nederlandse uitgave in 1741. # Nissen, ZBI, 3518; # Livres d'animaux du XVIe au XXe siècle dans les collections de la Bibliothèque universitaire Moretus Plantin. [Cat. expo]. Namur, 1987, p. 108; # Landwehr, VOC, 591. ▲ Herkomst : Bibliothèque de G. N. P. Hasselaer (ex-libris). fl Édition originale de ce catalogue descriptif du cabinet d'histoire naturelle exotique de Rumph, médecin et botaniste allemand au service de la Compagnie des Indes. Orné d'1 titre gravé, 1 portrait et 60 eaux-fortes figurant principalement des coquillages et des crustacés d'Indonésie. Plein veau de l'ép. (us.).